Áno. Vrások, či potenia sa zbavíme kľudne i počas obedňajšej pauzy. Botulotoxín sa aplikuje ambulantne injekciou a celé ošetrenie trvá pár minút. Z ordinácie človek odchádza skoro bez známok akéhokoľvek ošetrenia.
Aplikácia botulotoxínu sa vykonáva tými najtenšími ihličkami, ktoré existujú. Vnímanie bolesti sa však u ľudí dosť líši, preto niekto vpich vôbec nepocíti, zatiaľ čo iného zabolí. Pokiaľ sa však injekcie bojíte, požiadajte lekára, aby vám poskytol lokálne anestetikum vo forme znecitlivujúceho krému.

Pred ňou

Keď sa rozhodneme pre ošetrenie botulotoxínom, čaká nás najprv odborná konzultácia, pri ktorej lekár vykoná celkovú anamnézu našej pleti a zoznámi nás s podstatou liečby, vysvetlí nám prípadné obmedzenia a povie, aký výsledok môžeme očakávať. Potom s nami spíše dohodu o ošetrení, pričom jednu kópiu si ponechá a druhú dostaneme my. K bežnej praxi patria aj snímky “pred” a “po”. Fotografie pred aplikáciou botulotoxínu jasne ukážu, kde vlastne mimické vrásky máme.

Samotná aplikácia

Trvá približne 10 minút. Stihnete ju kľudne i počas obedňajšej pauzy. Botulotoxínová injekcia sa aplikuje do mimických svalov, či pod kožu najtenšími ihličkami vždy jedným vpichom do daného miesta. Pre jednu oblasť ošetrenia vrások je obvykle potrebných 3 až 5 vpichov. Nepatrná dávka botulotoxínu dočasne preruší nervovosvalový prenos vzruchu, čím sa svaly uvoľnia a vrásky vyhladia. Na odstránenie nadmerného potenia je do jedného podpažia (axily) väčšinou potrebných 10 vpichov.

Po nej

Po vpichu môže niekedy injekcia slabo páliť. Ošetrené miesta bývajú po zákroku trochu začervenané a opuchnuté, preto je dobré schladiť ich sáčkami s ľadom. O to sa postará lekár bezprostredne po aplikácii. Niekedy sa objavia i malé modrinky, ale rýchlo zmiznú. Lekár nás tiež po zákroku poučí, čomu sa máme bezprostredne po aplikácii radšej vyhnúť.

Kontrola

Po 2 až 3 týždňoch nás čaká kontrola, pri ktorej s lekárom zhodnotíme výsledok. Ten znovu vyfotografuje miesta na tvári, do ktorých aplikoval botulotoxín, takže spoločne potom môžeme porovnať snímky pred a po a vidieť výsledný efekt. Lekár zároveň posúdi, či ešte potrebujeme dodatočne účinnú látku botulotoxín na určité miesto tváre “dopichnúť”, či nie. Za to sa spravidla už nič neplatí, ale je lepšie informovať sa vopred u lekára na postup v takom prípade.

Bezprostredne po výkone a najmenej ďalšie 4 hodiny je nutné držať hornú polovicu tela vzpriamene, teda nepredkláňať sa, neohýbať hlavu dole a v noci si ju mierne podložiť vankúšom 30 minút po výkone ľahko a rovnomerne precvičovať oblasť aplikácie, teda sa zľahka mračiť, usmievať… nedotýkať sa ošetrených miest, nešúchať ich, nemasírovať nepoužívať žiadnu kozmetiku – krémy, make-up, odličovadlá v deň aplikácie dodržiavať kľudnejší režim.

Po dobu 1 až 2 dní

  • necvičiť
  • zbytočne sa miest aplikácie nedotýkať, nanajvýš jemne pri umývaní, odličovaní, roztieraní krému
  • nevystavovať sa teplotným extrémom (sauna, solárium, kryo komora), nevystavovať sa zmenám atmosferického tlaku (lietadlo, hypervýťahy, hyperbarická komora)
  • necvičiť
Po dobu 2 týždňov nechodiť na kozmetické masáže a tepelné procedúry nechodiť na laser, epiláciu, rádiofrekvencie, IPL (intenzívne pulzné svetlo)… nepodstupovať zubárske ošetrenie  
Botulotoxín môže aplikovať výhradne preškolený lekár a to iba v zdravotníckom zariadení. Rozhodovať sa teda iba podľa ceny zákroku je nerozumné. Bohužiaľ na internete a v rôznych tlačených inzerciách ponúkajú dnes odstránenie mimických vrások, či potenia pomocou botulotoxínu rôzne zariadenia, napr. kaderníctva, či kozmetické salóny. Majú však jednu podstatnú chybu: spravidla sa nejedná o zdravotnícke zariadenia a nepracuje tu vyškolený lekár. Aplikácia akýchkoľvek injekcií laikmi je ale nezákonná a pre každého z nás tiež veľmi riskantná.
Nie, odstránenie mimických vrások a nadmerného potenia (hyperhidrózy) botulotoxínom zdravotné poisťovne nehradia.
aplikacia-botulotoxinu