Botulotoxín je osvedčená, bezpečná a rýchlo účinná látka, ktorú v prírode produkuje baktéria Clostridium botulinum. Jej účinok spočíva v uvoľnení svalových sťahov.
Botulotoxín typu A sa začal pred štvrťstoročím používať v očnom lekárstve a neurológii na liečbu nadmerných svalových sťahov. Jeho účinky pri potlačení mimických vrások a odstránení nadmerného potenia odhalili lekári až neskôr. V estetickej medicíne sa používa na odstránenie mimických vrások a nadmerného potenia (hyperhidrózy).
Botulotoxín pôsobí na nervy v miestach ich napojenia na svaly. Tu sa z nervových zakončení uvoľňuje chemický “poslíček”, acetylcholín, ktorý vyvoláva zmrštenie svalu. Botulotoxín blokuje uvoľňovanie tohto acetylcholínu. Zabraňuje tým nadmerným svalovým sťahom a uvoľňuje svalové napätie. Sval svojím pohybom, napríklad pri mračení či úsmeve, už neformuje kožu do vrásky. Zároveň v ošetrenej oblasti nedochádza ani k prevodu vzruchov nervových vlákien na potné žľazy. Výsledkom je vypnutie pleti po vyhladení vrások alebo odstránenie potenia.
Botulotoxín sa síce zaraďuje medzi toxíny, ale koži vôbec neškodí. Celý proces sa totiž odohráva vo svale, nie v koži. Tým, že už nebudeme tak často krčiť napríklad čelo, kožu naopak ochránime pred prílišným  zaťažením. Použité dávky sú pritom nepatrné – sú zhruba 10-30krát nižšie, než aké lekári bežne používajú pri uvoľňovaní spastických svalov pri neurologických ochoreniach.
Účinok botulotoxínu sa prejaví už 2 až 5 dní po aplikácii, ale trvá približne 3 až 6 mesiacov. Potom sa svaly pomaly vracajú ku svojej pôvodnej činnosti a sile. Akonáhle efekt odznie úplne, dá sa slobodne rozhodnúť, či zákrok opakovať. Pri nadmernom potení účinok vydrží približne 8 až 11 mesiacov, potom sa aplikácia botulotoxínu, rovnako ako pri mimických vráskach, opakuje.
Využívať účinky botulotoxínu na odstránenie mimických vrások, alebo nepríjemného nadmerného potenia môžeme prakticky kedykoľvek. Isté vekové obmedzenia tu samozrejme sú.

Pokiaľ nám teda začnú vadiť prvé vrásky z večného smiechu, či mračenia sa, alebo si uvedomíme, že nepríjemné potenie nám strpčuje každodenný beh života, pre aplikáciu botulotoxínu sa môžeme rozhodnúť už pri dosiahnutí skúšky dospelosti, teda  v 18 rokoch.

Presnejšie povedané, kedykoľvek v dospelom veku, keď si všimneme prvé náznaky nechcených mimických vrások, ktoré nám budú vadiť z psychologického, či iného dôvodu, alebo nám potenie začne skutočne veľmi strpčovať život.

Rozhodnúť sa pre aplikáciu botulotoxínu na odstránenie mimických vrások, či potenia môžu ženy a rovnako muži. A to, ako bolo spomenuté, v akomkoľvek dospelom veku, respektíve od 18 rokov do 65 rokov.

Nie je pritom pravda, že ženy riešia botulotoxínom iba svoju krásu, zatiaľ čo muži svoje potenie.

Muži sa síce potia častejšie a viac než ženy, ale aj krajšia časť ľudstva čelí problémom s prepotenými blúzkami, s utieraním potu z čela, boja sa trapasu z podania vlhkej ruky obchodným partnerom… Botulotoxín pritom tento problém vyrieši až na 11 mesiacov.

Podobne ale pribúda mužov, ktorí rovnako ako ženy nechcú mať tvár zbrázdenú zbytočnými vráskami pridávajúcimi im na veku i na unavenom výraze, a pre návrat k mladistvému výrazu využívajú ako skvelého pomocníka látku botulotoxín, ktorá si dokáže poradiť so vznikajúcimi mimickými vráskami a zabrániť vzniku nových na 3 – 4 mesiace, niekedy až na 6 mesiacov!

V zriedkavých prípadoch sa u niektorých ľudí prejavila precitlivelosť na tento prípravok alebo na niektoré jeho zložky. Pre týchto ľudí botulotoxín nie je vhodný. Ľuďom s príznakmi slabosti svalov či s chorobami, ktoré spôsobujú slabosť svalov, by mal byť botulotoxín podávaný obozretne a iba pod prísnym dohľadom lekárov. Nehodí sa ani pre tehotné.
Áno, ako napokon každý liek. Môže dôjsť k nežiaducemu, či prílišnému uvoľneniu svalov. U niektorých jedincov sa môžu vyskytnúť problémy s prehĺtaním, zriedkavo sa uvádza zmena hlasu, sucho v ústach, ovisnuté, či opuchnuté očné viečka, zdvojené videnie, vysychanie očí, či slzenie. Možné sú i príznaky podobné chrípke alebo bolesť a modrinky v mieste vpichu.

Našťastie, viac-menej v tomto prípade akékoľvek vedľajšie účinky, pokiaľ sa vôbec objavia, časom zmiznú. Tieto účinky sú totiž zvyčajne iba mierne a prechodné. Ten, kto má po aplikácii látky akékoľvek zdravotné problémy, by sa mal hneď obrátiť na lekára, ktorý mu botulotoxín aplikoval.

botulotoxín, informácie
Stále váhate? Konzultujte zdarma!

Využite jedinečnú ponuku konzultácie a kupónu zdarma.

Stále váhate? Konzultujte zdarma!